Leki przeciwgrzybiczne a skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam! W serwisie padła wypowiedź, że leki przeciwgrzybiczne obniżają skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Ja od dziś stosuję Clotrimazolum (krem) ze względu na przykre dolegliwości (świąd, pieczenie). 2 tyg temu ukończyłam przyjmowanie leków dopochwowych przepisanych mi przez ginekologa (Macmiror, Lactovaginal) po zakończeniu kuracji zaczęłam odczuwać dyskomfort w okolicach intymnych. Dzisiaj udałam się do apteki, gdzie Pani aptekarka powiedziała mi, że mogę używać kremu clotrimazolum bez obaw, bo nie działa on na tabletki antykoncepcyjne. Jak to jest z tym lekiem? Czy oddziałuje on czy nie na tabletki antykoncepcyjne? Mam zamiar udać się do ginekologa, ale w najbliższym czasie nie mam takiej możliwości dlatego postanowiłam zaleczyć się tym właśnie lekiem.

Witam serdecznie! Obie tezy są jak najbardziej słuszne. O ile doustne leki przeciwgrzybicze mogą osłabiać skuteczność antykoncepcji hormonalnej, tak leki stosowane miejscowo (np. kremy) nie wchodzą z nimi w interakcje. Producent podaje, iż clotrimazol w postaci kremu może jedynie uszkadzać mechaniczne środki antykoncepcyjne takie jak prezerwatywa czy krążki i dlatego zaleca stosowanie alternatywnych metod zabezpieczenia przez cały czas leczenia oraz kolejnych 5 dni. Oznacza to, że jeżeli przyjmowała Pani tabletki regularnie, nie musi Pani obawiać się o podwyższenie ryzyka ciąży. Pozdrawiam