Lewoboczne skrzywienie osi długiej kręgosłupa lędźwiowgo, zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4-L5-S
Witam, oto mój wynik Rtg kręgosłupa.Lewo boczne skrzywienie osi długiej kręgosłupa lędźwiowgo. Zwężenie przestrzeni międzykręgowych L4-L5-S. Zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w postaci wyrośli dziobiastych oraz sklerotyzacji blaszek granicznych. Zagęszczenia w stawach drobnych kręgosłupa lędźwiowgo. Wysokość trzonów kręgów zachowana. Poziome ustawienie kości krzyżowej. Proszę o poradę.

KOBIETA, 45 LAT ponad rok temu
Bóle kręgosłupa
Spędzamy zbyt wiele czasu w pozycji siedzącej. Prowadzi to do bólu pleców. Warto wstać,przejść się. Zredukujemy wtedy dolegliwości bólowe kręgosłupa.
Witam serdecznie,
Wynik badania może świadczyć o zmianach zwyrodnieniowych. Wskazana jest u Pani konsultacja z ortopedą w celu ustalenia dalszego postępowania.
Pozdrawiam.
Badanie rtg jest badaniem bardzo ogólnym i tak naprawdę niewiele mówi o strukturach budujących kręgosłupa.
W obrębie kręgosłupa znajduje się wiele struktur anatomicznych, które mogą być źródłem dolegliwości.
Aby postawić właściwe rozpoznanie niezbędna jest znajomość charakteru dolegliwości, objawów towarzyszących, czynników prowokujących i wielu innych danych.
W każdym przypadku najważniejsze jest określenie zależności objawów klinicznych ze zmianami stwierdzanymi w wykonanym badaniu.
W celu postawienia diagnozy i ustalenia dalszego postępowania i niezbędny jest wywiad i badanie przedmiotowe, które w tym wypadku powinien przeprowadzić ortopeda.
Leczenie schorzeń kręgosłupa jest najczęściej długotrwałym i złożonym procesem. Może ono obejmować farmakoterapię, zabieg termolezji, blokadę terapeutyczna, znieczulenie zewnatrzoponowe. Zabiegi te służą zmniejszeniu dolegliwości bólowych i umożliwieniu intensywnej rehabilitacji. Rehabilitacja może być wspomagana zabiegami akupunktury lub TENS .
Najczęściej podstawą leczenia jest odpowiednio dobrana i systematyczna rehabilitacja.
W rzadkich przypadkach może okazać się, że wskazane jest leczenie operacyjne.