M ujemne w czasie ciąży?

Dzień dobry! Jestem w 24 tyg. ciąży, mieszkam w Irlandii. 2 tyg. temu zrobiono mi badanie na grupę krwi i okazało się, że mam M ujemne (w jęz. angielskim dosłownie M negative). Moja grupa krwi to Arh+, mojego partnera Orh+. Pani doktor w czasie konsultacji nie wiedziała, co to znaczy, pierwszy raz się z tym spotkała, skonsultowała to telefonicznie z hematologiem, który też nie dał odpowiedzi natychmiastowej i oddzwonił później. Nie wiem, jaki był przebieg tej rozmowy, ponieważ czekałam na korytarzu, jednak potem mnie zawołano i pani doktor stwierdziła, że to bardzo dziwne, ponieważ nigdy nie miałam transfuzji krwi, ale twierdzili, że nie ma to żadnego wpływu na mnie i na dziecko! Ja jednak wciąż się martwię, ponieważ na wynikach z laboratorium była wyraźna informacja, że jeśli jestem w ciąży, należy podjąć dalsze działania! Nie wiem dokładnie, co oznacza czynnik M, a ze znalezionych w internecie informacji nie jestem w stanie tego zinterpretować! Dodam jeszcze, że jestem dzieckiem z konfliktu serologicznego! W 12 tyg. ciąży miałam określoną grupę krwi w ciąży i nic takiego tam nie wykryto. Proszę o pomoc, czy rzeczywiście nie mam powodów do zmartwień? Dziękuję bardzo.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Nie znam się na procedurach, które obowiązują w Irlandii. W Polsce w takiej sytuacji lekarz ginekolog kieruje pacjentkę najczęściej do stacji krwiodawstwa, gdzie ma ona wykonywane szczegółowe badania. W pobranej krwi oznacza się obecność krążących u matki przeciwciał skierowanych przeciwko fragmentom na krwinkach płodu. Jeśli zostaną one wykryte - a więc dochodzi do produkcji przeciwciał - to wówczas matka objęta jest specjalna ochroną i monitoringiem stanu zdrowia dziecka (zwykle w Oddziale Patologii ciąży).

Nie ma znaczenia, czy Pani jest dzieckiem "z konfliktu".