Mała zmiana ogniskowa 5 mm na USG tarczycy

Witam, mam zapytanie - ok. 2 lat wstecz przy badaniach aby móc zdiagnozować moją chorobę, która obecnie leczę na usg tarczycy wyszła mała zmiana ogniskowa ok 5 mm. Czy to groźne? TSH, TH3 i TH 4 jest w normie. Z góry dziękuję za odp. na wyniku napisane jest tylko,że wskazana jest kontrola co jakis czas usg.

Witam Panią,

Wszystko zależy od charakteru zmiany w obrazie usg. Najbardziej podejrzane są zmiany opisywane jako hipoechoegniczne- takie zmiany częściej mogą być zmianami nowotworowymi, jakkolwiek jak się szacuje jedynie 1 na 20 zmian hipoechogenicznych jest zmianą złośliwą. Są również inne czynniki, które mogą w obrazie usg przemawiać za zwiększonym ryzykiem obecności zmiany zlośliwej - np. mikrozwapnienia, itd.
O charakterze zmiany decyduje jej obraz, jeśli budzi podejrzenia zaleca się wykonanie biopsji i ocenę materiału przez patomorfologa. Proszę nie martwić się na zapas, bowiem wiele osób ma zmiany ogniskowe w tarczycy, a zdecydowana większość z nich to zmiany o łagodnym charakterze. Proszę stosować się do zaleceń prowadzącego lekarza i raz na jakiś czas (wg jego zaleceń) wykonywać kontrolne usg.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz