Małe piersi - czy coś jest nie tak?

W tym roku skończę 15 lat, ważę 55 kg i mam wzrost 164. Bardzo się przejmuję sprawą mojego biustu, gdyż dużo czytałam na ten temat i dużo informacji w internecie jest takich, iż jest to poniekąd sprawa genetyczna. Mam mały biust, zaledwie 70B. Właśnie zastanawiam się nad sprawą tej genetyki - moje 2 babcie miały dosyć spory biust, moje ciocie także nie narzekają, moja mama ma taki dość duży, bo 75D;

Mama opowiadała mi, że ona w moim wieku miała już taki jak ma teraz, a nawet może i większy. Przejęłam się tym, gdyż ja w porównaniu do niej nie mam nawet ćwiartki tego. Czytałam też, że zależy od tego, kiedy zaczęłam miesiączkować. Pierwszy raz dostałam okres mając 13 lat i mam już regularny co 28 dni. Do którego roku życia rośnie biust? Czy mam jeszcze szanse na to, żeby mieć taki jak kobiety w mojej rodzinie? Uważam, że to wina tego, iż schudłam ok. 3 kg i tak to teraz wygląda.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Wielkość biustu zależy głównie od czynników genetycznych, prawidłowego przebiegu dojrzewania płciowego oraz czynników konstytucjonalnych.

W opisanej sytuacji wielkość biustu jest uwarunkowana konstytucjonalnie (osobniczo), nie zawsze wielkość piersi jest w rodzinie taka sama. Twoja masa ciała, jak i wzrost są w środku normy według siatek centylowych dla dziewcząt polskich, wobec tego redukcja 3kg prawdopodobnie nie miała wpływu na rozmiar piersi.
Wzrost piersi ulega zakończeniu w wieku 16-20 lat, wówczas to dochodzi jeszcze do niewielkich zmian wielkości piersi. Trudno powiedzieć, jaką ostateczną wielkość osiągną Twoje piersi.

Redakcja abcZdrowie.pl