Małe pryszcze po goleniu

Witam, mam 19 lat. Mam problem z pojawiającym się po goleniu podrażnieniem skóry. Objawia się punktowym zaczerwienieniem skóry, pojawiającymi się małymi, białymi punkcikami (takie mini-pryszcze) oraz świądem w okolicach tych mini-pryszczy. Występuje to na skórze pod brodą (tzn. okolice tuż nad jabłkiem Adama na całej szerokości szyi), gdyż tam mam najsilniej owłosioną skórę. Pojawia się to dzień lub dwa po goleniu i utrzymuje się przez ok tydzień. Golę się po kąpieli "na mokro" zarówno żyletką stosując piankę jak i maszynką elektryczną. Po goleniu stosowałem żel kojący, ale nie dawało to efektu. Niedawno stosowałem też na te miejsca maść sterydową na noc i rano prawie nie było po podrażnieniu śladu, ale jeśli nie posmaruję skóry ponownie następnego dnia, to podrażnienie się pojawia z powrotem. Dowiedziałem się jednak, że maści tej nie można stosować na twarz (z resztą jest to lek na receptę, a mam go dlatego, że lekarz przepisał go mamie, bo miała jakieś problemy ze skórą). Także używałem czegoś, czego nie powinienem, a co przynosiło jakiś efekt. Moje pytanie: Czy jest jakiś sposób na rozwiązanie problemu bez wizyty u dermatologa (moze warto najpierw spróbować "kuracji" składającej się z maści/kremu/tonicu czy innych środków dostępnych w aptekach czy drogeriach)? Czy pomoże maść zawierająca ichtiol i tlenek cynku , o której dużo dobrego słyszałem? Pozdrawiam, Paweł Konowrocki
19 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Prawdopodobnie zmiany związane są z goleniem i podrażnieniem skóry podczas tej czynności. Na pewno warto spróbować poszukiwać jeszcze łagodniejszych preparatów do golenia pod postacią żelu czy pianki, a także łagodnych preparatów po goleniu.
Proszę pamiętać, ze nadmierne przesuszenie skóry także może wywołać podrażnienie  i zmiany skórne.
Warto próbować innych technik golenia- może samą maszynką elektryczną, albo samą żyletką. Spróbować golić się po kąpieli gdy włosy są bardziej miękkie.

Stosowanie maści sterydowych bez zaleceń lekarskich odradzam.
Maść o którą Pan pyta powinna pomóc w gojeniu się powstałych zmian, jednak raczej nie zapobiegnie powstawaniu nowych.

Jeżeli mimo zmian preparatów i techniki nadal problem nie ustąpi, proszę jednak spróbować skorzystać z pomocy dermatologa, który będzie miał możliwość badania i obejrzenia zmian.

Pozdrawiam.