Mam 15 lat i chcę schudnąć - co powinnam robić?

Witam. Mam 15 lat, 187 cm wzrostu i ważę 108 kg. Na rękach i nogach mam rozstępy, mam wielkie uda i brzuch i potrzebuję jak najszybciej schudnąć, bo nie chcę, żeby jeszcze mi się bardziej skóra zniszczyła. Gram w siatkówkę (trening mam trzy razy w tygodniu, po półtorej godziny). Potrzebuję jak najszybciej schudnąć do mojej wagi idealnej, gdyż na boisku robi się ze mnie coraz mniejszy pożytek. Co mam zrobić, żeby jak najszybciej schudnąć? Jak mam ćwiczyć i co brać?????
15 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Przyczyną Twojej nadwagi są prawdopodobnie nieprawidłowe nawyki żywieniowe, ponieważ uprawiasz sport. Nie zaszkodzi jednak, jeśli jeszcze bardziej zwiększysz aktywność fizyczną. Nie można także wykluczyć choroby, w wyniku której masz nadmierną masę ciała, być może Twoja tarczyca nie funkcjonuje prawidłowo. Aby wykluczyć tę przyczynę, powinnaś skonsultować się z lekarzem.

Nie polecam Ci żadnego suplementu diety. Producenci suplementów w reklamach przekonują nas, że bez ich produktu zmniejszenie nadwagi jest wręcz niemożliwe. Ale w ulotce zawsze przeczytasz informację, że dany produkt wspomaga odchudzanie tylko w połączeniu ze zdrową zbilansowaną dietą i aktywnością fizyczną. Więc tak naprawdę nie ma skuteczniejszych metod odchudzania.

W swojej diecie powinnaś zrezygnować z produktów przetworzonych, gotowych dań, słonych przekąsek, słodyczy oraz dań typu fast food.

Najlepiej jeśli posiłki będziesz przyrządzać samodzielnie w domu. Tylko wtedy masz kontrolę nad ich składem. Należy oczywiście w niewielkim stopniu ograniczyć ich ilość, dlatego "w niewielkim", ponieważ jesteś jeszcze na etapie dojrzewania, więc wszystkie składniki odżywcze powinny być w Twojej diecie na właściwym poziomie, aby pokryć zalecane zapotrzebowanie.

Jedz jak najwięcej warzyw oraz dwie porcje owoców na dzień. Wybieraj chudy nabiał, mięso, tłuste ryby morskie, produkty z pełnego ziarna. Dania wzbogać w kiełki oraz tłoczone na zimno oleje roślinne, np. olej lniany bogaty w kwasy tłuszczowe omega 3.

Jeśli sama sobie nie poradzisz, polecam Ci wizytę u dietetyka.

Pozdrawiam
Anna Kacperska