Mam alergię: czy mogę uniknąć astmy?

Czy moglibyście państwo mi jeszcze doradzić w mojej sprawie? Wyniki zostały wysłane, przepisane, język nadal spuchnięty. Nie wiem co to jest? Obawiam się najgorszego. Czy mając alergię ogólna można uniknąć astmy? Czy raczej i tak po pewnym czasie alergia wywoła astmę? Proszę o odpowiedź.  Z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam.

Alergia a właściwie atopia, czyli nieco upraszczając skłonność do alergii, nie musi współistnieć z astmą, a na pewno jej nie wywołuje.
Niewątpliwie zwiększa ona ryzyko wystąpienia astmy alergicznej, czyli związanej z atopią, której napady związane są z ekspozycja na alergeny najczęściej wziewne, nie jest jednak jednoznaczna z jej wystąpieniem.
Inny rodzaj astmy oskrzelowej-niezwiązany z atopią-niealergiczna-występuje zupełnie bez związku z atopią - oznacza to, że alergicy nie są narażeni bardziej niż reszta populacji.
Pozdrawiam.