Mam skoki ciśnienia - jaka jest tego przyczyna?

Witam. Mam ze sobą chyba poważny problem :(. Mam 22 lata i wszystko co się dzieje widzę w czarnych barwach. Pół roku temu zmarł nagle mój tata. Przeżyłem to bardzo. Zasięgnąłem rad psychologa oraz psychiatry. Było w porządku.

Byłem u innych lekarzy szukając w sobie punktu mojego złego samopoczucia. Głowa boli, to tętniak - tak myślałem. Po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że to moje wymysły i zaprzestało. Nagle od jakiegoś czasu skacze mi ciśnienie od tak (sam naprawdę nie wiem od czego) 185-125 miałem największe, a teraz jak wyższe to 150 na 110. Obawiam się ze dostanę jakiegoś udaru a nie chce tego, bo wiem, że mama sobie sama nie poradzi. Obawiam się strasznie i jak mam ciśnienie to pierwsza myśl zaraz mi się coś stanie.

Nie miałem nigdy problemów z ciśnieniem. Nie mam tego regularnie, moja norma to 130/140 na 80/90, to chyba dobre. Jak tu sobie radzić mam? Pomóżcie mi, nie chce brać leków tylko dać sobie z tym radę. Nie chcę się bać o siebie. Przed śmiercią taty byłem naprawdę wesołym chłopakiem i nigdy o takich sprawach nie myślałem. Czekam na odpowiedź.

Witam serdecznie.

W tej sytuacji polecałabym Panu ponowną konsultację u lekarza psychiatry oraz rozmowę z psychologiem. Skoki ciśnienia mogą mieć związek z przeżywanym napięciem. Stres pobudza wegetatywny układ nerwowy przez co podnosi się ciśnienie krwi, mobilizując organizm do walki lub ucieczki. Taka przyczyna jest u Pana prawdopodobna ze względu na przeżycie silnego stresu, jakim musiała stać się dla Pana śmierć ojca.

Sposobem na obniżenie ciśnienia jest w takim przypadku obniżenie napięcia nerwowego - można to zrobić przy pomocy leków uspokających oraz psychoterapii. Psychoterapia jest procesem, który zajmuje najmniej kilkanaście spotkań. Jednorazowa rozmowa - choć może Pana podbudować psychicznie i dodać otuchy - to z reguły za mało, aby udzielić znaczącej pomocy i zapobiec nawrotowi objawów.

Opisywane objawy mogą mieć również związek z depresją, wówczas poprawę mogą przynieść leki przeciwdepresyjne. Część z nich ma dodatkowe dzialanie uspokajające i nasenne.

Z pozdrowieniami