Mam skoki ciśnienia - jaka jest tego przyczyna?

Witam. Mam ze sobą chyba poważny problem :(. Mam 22 lata i wszystko co się dzieje widzę w czarnych barwach. Pół roku temu zmarł nagle mój tata. Przeżyłem to bardzo. Zasięgnąłem rad psychologa oraz psychiatry. Było w porządku.

Byłem u innych lekarzy szukając w sobie punktu mojego złego samopoczucia. Głowa boli, to tętniak - tak myślałem. Po jakimś czasie uświadomiłem sobie, że to moje wymysły i zaprzestało. Nagle od jakiegoś czasu skacze mi ciśnienie od tak (sam naprawdę nie wiem od czego) 185-125 miałem największe, a teraz jak wyższe to 150 na 110. Obawiam się ze dostanę jakiegoś udaru a nie chce tego, bo wiem, że mama sobie sama nie poradzi. Obawiam się strasznie i jak mam ciśnienie to pierwsza myśl zaraz mi się coś stanie.

Nie miałem nigdy problemów z ciśnieniem. Nie mam tego regularnie, moja norma to 130/140 na 80/90, to chyba dobre. Jak tu sobie radzić mam? Pomóżcie mi, nie chce brać leków tylko dać sobie z tym radę. Nie chcę się bać o siebie. Przed śmiercią taty byłem naprawdę wesołym chłopakiem i nigdy o takich sprawach nie myślałem. Czekam na odpowiedź.

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Teoria Becka

A. T. Beck jest twórcą teorii poznawczej, która wykorzystywana jest przy leczeniu depresji. Na czym polega wspomniana teoria poznawcza? Na ten temat wypowiada się psychiatra - Agnieszka Jamroży.

Witam serdecznie.

W tej sytuacji polecałabym Panu ponowną konsultację u lekarza psychiatry oraz rozmowę z psychologiem. Skoki ciśnienia mogą mieć związek z przeżywanym napięciem. Stres pobudza wegetatywny układ nerwowy przez co podnosi się ciśnienie krwi, mobilizując organizm do walki lub ucieczki. Taka przyczyna jest u Pana prawdopodobna ze względu na przeżycie silnego stresu, jakim musiała stać się dla Pana śmierć ojca.

Sposobem na obniżenie ciśnienia jest w takim przypadku obniżenie napięcia nerwowego - można to zrobić przy pomocy leków uspokających oraz psychoterapii. Psychoterapia jest procesem, który zajmuje najmniej kilkanaście spotkań. Jednorazowa rozmowa - choć może Pana podbudować psychicznie i dodać otuchy - to z reguły za mało, aby udzielić znaczącej pomocy i zapobiec nawrotowi objawów.

Opisywane objawy mogą mieć również związek z depresją, wówczas poprawę mogą przynieść leki przeciwdepresyjne. Część z nich ma dodatkowe dzialanie uspokajające i nasenne.

Z pozdrowieniami

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty