Masturbacja u 16-latka a pierwszy stosunek płciowy

Witam. Mam 16 lat i masturbuje się od jakichś 3 lat. Jestem już w takim wieku, że pewnie za 2-3 lata czeka mnie pierwszy stosunek. Masturbuję się raz dziennie. Czy jeżeli teraz bym zaprzestał onanizowania się czy w przyszłości byłbym normalnym partnerem do współżycia? 100% zaprzestanie może mi pomóc? Bardzo bym nie chciał mieć problemów w przyszłości. Niby w moim wieku to jest normalne, bo dojrzewam ale naprawdę mam obawy. Proszę o fachową odpowiedź i serdecznie za nią dziękuje. Pozdrawiam.
16 LAT ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Masturbacja nie ma wpływu na późniejszą gotowość seksualną patrząc ze względów medycznych. Nie musisz się więc obawiać o ewentualne problemy z tym związane. Jedyną kwestią, która może być niepokojąca jest ewentualne uzależnienie od masturbacji lub wyuczenie organizmu do konkretnego typu stymulacji. Może to powodować trudności w osiągnięciu orgazmu z partnerką. Należy jednak wspomnieć iż masturbacja '' od czasu do czas'' nie ma na to wpływu i nie jest szkodliwa.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Masturbacja jest naturalnym sposobem rozładowywania napięcia seksualnego w wieku dorastania. Nic zatem dziwnego, że będąc nastolatkiem, radzisz sobie z wysokim libido poprzez masturbację. Nie wiem, dlaczego chcesz zaprzestać onanizowania się? Czy przeczytałeś gdzieś, że może Ci to zaszkodzić? Czy czujesz, że tracisz nad tym kontrolę i obawiasz się, że uzależnisz się od masturbacji? Z tego, co napisałeś („Masturbuję się raz dziennie”), wynika, że nie wpadłeś w błędne koło uzależnienia i nie czujesz przymusu, by masturbować się częściej. Jeżeli jesteś w stanie kontrolować masturbację, jej częstotliwość, to nie wydaje mi się, żeby istniały jakieś przesłanki do niepokoju. Jeżeli przestrzegasz zasad higieny i masz kontrolę nad potrzebą masturbowania się, to na pewno Ci nie zaszkodzi i nie wpłynie niekorzystnie na Twoje przyszłe współżycie seksualne z partnerką. Zachęcam Cię również do przeczytania poniższych artykułów:
Czy masturbacja wpływa na potencję?
Uzależnienie od masturbacji
Masturbacja mężczyzn
Pozdrawiam!