Mdłości i wymioty po zastosowaniu tabletek Novynette a działanie antykoncepcji

Witam, w tym miesiącu zaczęłam stosować tabletki Novynette. Wczoraj o 17 przyjęłam ostatnią tabletkę z blistra, jednak koło 18.30 dostałam mdłości i zwymiotowałam. Miałam świadomość, że tabletka mogła się całkowicie nie wchłonąć, wzięłam jeszcze jedną, ale już nie Novynette tylko Sylvie20, które znalazłam w szufladzie. Dodam, że odbywałam stosunek dzień wcześniej jak i tego samego dnia, którego mogłam zwrócić tabletkę. Czy antykoncepcja została zachowana? Jeśli nie, to co powinnam zrobić?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
W opisanym przez Panią przypadku tabletka rzeczywiście raczej się nie wchłonęła. Oznacza to potencjalne zmniejszenie skuteczności antykoncepcji. W takim przypadku powinna Pani zatem przyjąć dodatkową tabletkę, ale zdecydowanie powinno być to Novynette. W przypadku zażycia Sylvie20, czyli preparatu o zupełnie innym składzie działanie nie jest pewne i nie gwarantuje zachowania skuteczności.