Uraz uda i biodra po bójce

Mój syn urodzony 15.08.2002 w styczniu 2013 roku został skopany w szkole przez starszego chłopaka. 15 stycznia (na następny dzień po pobiciu) trafił do szpitala z wysoką gorączką. Obrażenia zewnętrzne to: uraz prawego uda i prawego biodra. W lutym zaczął narzekać na ból w okolicy kości ogonowej. Miał problemy z wstaniem z łóżka oraz problemy z utratą równowagi. Trafił kolejny raz do szpitala. Stwierdzono stłuczenia kości ogonowej. Jednak dziecko nadal miało pojawiającą się wysoką gorączkę i problemy z poruszaniem. Trafił po raz trzeci do szpitala. Wykonano rezonans magnetyczny. Wynik rezonansu: wzmożony sygnał szpiku kostnego w obrazach T2-zależnych i zwłaszcza STIR, a osłabiony w obrazach T1-zależnych w zakresie segmentów S4 i S5 kości krzyżowej, niewielkim, kątowym zagięciem osi długiej kości krzyżowej na tym poziomie - obraz MR sugeruje zmiany pourazowe (przebyte złamanie kości krzyżowej). Wyraźne wzmocnienie kontrastowe z wyrównaniem sygnału odpowiada aktywnym procesom naprawczym. W pozostałej części kość krzyżowa i guziczna bez innych zmian w obrazie MR. W badaniu scyntygraficznym: Wzmożone gromadzenie znacznika w kości guzicznej wskazuje na podwyższony metabolizm kostny mogący być wynikiem procesów naprawczych. Wynik CRP w wypisie z 26.03.2013 wynosi 13,9 a 15.03.2013 - 25,7. Jak powinno przebiegać leczenie tego złamania? Czy są potrzebne zabiegi rehabilitacyjne, jeśli tak to jakie? Czy w przyszłości dziecko nie będzie odczuwało dolegliwości? Jak długo trwa leczenie tego złamania?

MĘŻCZYZNA, 11 LAT ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Jak powinno przebiegać leczenie tego złamania?

  • W chwili obecnej dochodzi już do wygajania się złamania i praktycznie nie ma istotnych wskazań do jakichkolwiek czynności lekarskich leczniczych. Oczywiście radzę jeszcze przez najbliższy miesiąc do dwóch ograniczyć wysiłek u dziecka, aby nie obarczało obręczy kończyn dolnych (potrzebne zwolnienie z WF-u).

Czy są potrzebne zabiegi rehabilitacyjne, jeśli tak to jakie?

  • Raczej nie ma takowej potrzeby. Ale można jeszcze w tej sprawie skonsultować się w Poradni Rehabilitacyjnej, gdzie lekarz rehabilitant zaleci odpowiedni sposób postępowania (np. zabiegi fizjoterapeutyczne).

Czy w przyszłości dziecko nie będzie odczuwało dolegliwości?

  • Nie powinno.

Jak długo trwa leczenie tego złamania?

  • Gojenie takiego złamania przebiega w zakresie kilku miesięcy (4-6).
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty