Na co choruje moj tata?

Witam serdecznie! Piszę w imieniu swojego ojca. Wiek 69 lat, stwierdzona silna niedokrwistość. Od czasu zabiegu laserowego w lipcu 2009 roku, tata coraz to bardziej słabł w oczach. Zabieg był z powodu zarastającej cewki moczowej tuż u wyjścia z pęcherza moczowego. Podobno wykonany w ostatniej chwili. Od tego czasu tata nie zgłosił się na badania kontrolne po zabiegu. Coraz większe osłabienie, senność, zmęczenie, brak apetytu i co za tym idzie utrata wagi, inne objawy to żółtość skóry, czasem nadmierne drżenie rąk, bóle mieśni i kości, a podczas tegorocznych mrozów miałam wrażenie, że tata jest "uczulony" na zimno, każde wyjście na mróz znosił okropnie, a po powrocie bolały go kości i długo nie mógł się rozgrzać. Lekarz rodzinny stwierdzil silną niedokrwistość, przepisał leki z żelazem, jakieś zastrzyki, po których tata tylko gorzej się czuł. Miał zlecone badania, które według naszych opoczyńskich lekarzy pokazały, że serce w porządku, cukier, żoładek (gastroskopia), jama brzuszna (usg) również. Dostał skierowanie na koronoskopię, jako dokończenie gastroskopii. Lekarze nie mówią nic o dalszych badaniach wątroby, nerek czy śledziony, a dodam, że tata od młodości nadużywa mocno alkoholu, jego matka zmarła z powodu marskości wątroby. Nie wiem do jakiego lekarza powinnam zabrać tatę, gdzie się udać, co robić, o jakie skierowanie poprosić lekarza rodzinnego, jeśli ten nic dalej nie zrobi z tym. Proszę bardzo o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Niestety, nie podaje Pani wyników wykonanych badań (zwłaszcza laboratoryjnych). Ciężka niedokrwistość (jeśli faktycznie jest ciężka - brak wyniku) jest wskazaniem do przetoczenia krwi, więc tata powinien trafić do szpitala na oddział wewnętrzny. Tam powinien otrzymać krew i mieć dokończoną diagnostykę. Jeśli tak się nie stało, anemia najprawdopodobniej nie jest ciężka.
Bez wyników nie jestem w stanie stwierdzić, jakiego rodzaju niedokrwistość tatę dotknęła.

Pisze Pani o niedoborze żelaza, co w przypadku mężczyzny każe szukać źródła krwawienia (stąd gastro- i kolonoskopia). Jednak u alkoholików częsty jest niedobór witaminy B12. Chudnięcie może również wynikać z szeregu przyczyn od alkoholizmu do procesu rozrostowego.

Niestety, bez zbadania pacjetna i zapoznania się z dokładnymi wynikami badań nie jestem w stanie napisać nic więcej. Jeśli stan taty Panią niepokoi, polecam hospitalizację na oddziale wewnętrznym.