Na co wskazują te wyniki badań hormonalnych?

Witam, mam trądzik szczególnie w strefie u i na policzkach, oprócz tego włoski na brodzie oraz pod pępkiem. Mam bolesne, obfite miesiączki. Oprócz tego pojawiają mi się grudki na piersiach a także z w brodawkach gromadzi mi się biała wydzielina która po wciśnięciu wylatuje podobnie do krosty. Miałam wykonany profil hormonalny i badanie ginekologiczne. Prolaktyna wyszła w normie a po tabletce była 13 razy wyższa, ginekolog powiedziała że to normalne. Mam pytanie do jakiego lekarza mam się udać?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem swojego zdrowia. Prawidłowo, że wykonano już pewną diagnostykę, aby móc wstępnie wykluczyć niektóre schorzenia.

Jednocześnie nie wspomniała Pani, jakie dokładnie były wartości poszczególnych parametrów. Ważne są również ewentualnie występujące choroby przewlekłe, mogące mieć bezpośredni wpływ na gospodarkę hormonalną,

W pierwszej kolejności zalecamy Pani konsultację z lekarzem endokrynologiem, który po analizie dotychczasowych badań i badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszych krokach postępowania. Warto na pewno rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak: pełna morfologia, CRP, określenie poziomu prób wątrobowych, kortyzolu, testosteronu, estradiolu, FSH oraz LH.

W określonych przypadkach może niezbędne być wykonanie tomografii komputerowej głowy, aby ocenić stan funkcjonowania przysadki mózgowej.

Na pewno wszystkie opisane przez Panią objawy mogą być związane z zaburzeniami hormonalnymi, gdzie należałoby w porę wdrożyć właściwe leczenie.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/tradzik-rozowaty

https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-hirsutyzm

https://portal.abczdrowie.pl/hormony

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.