Na co wskazują te wyniki badań krwi u 18-latka?

Witam. Mam wysokie żelazo, czasami nawet wynosiło ponad 200 µg/dl, i to główna przyczyna mojej umówionej wizyty do hematologa. Czekam już dość długo na wizytę, na szczęście to już nie długo. Martwi mnie jedna rzecz - morfologia. Na początku myślałem, że to jakaś drobna infekcja, bo rzeczywiście miałem lekki katar, ale te odchylenia od dłuższego czasu nie poprawiają się, wydaje mi się nawet, że są coraz gorsze. Według internetu moje wyniki wskazują na "łagodną neutropenie" i "eozynofilie". Czy mam się czym martwić? Czy to coś poważnego?
MĘŻCZYZNA, 18 LAT 12 miesięcy temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

neutropenia oznacza niską liczbę neutrofili, które są jednym z rodzajów białych krwinek odpowiedzialnych za zwalczanie infekcji. Eozynofilia natomiast oznacza wysoką liczbę eozynofili. Istnieje wiele możliwych przyczyn obu tych odchyleń od normy, włączając infekcje, alergie, stan zapalny, choroby autoimmunologiczne i wiele innych.

W przypadku wysokiego poziomu żelaza może być również ważne ustalenie, czy jest to związane z hemochromatozą, czyli chorobą genetyczną charakteryzującą się nadmiernym wchłanianiem żelaza przez organizm.

Niestety bez kontekstu klinicznego i porównania innych wyników badań ciężko jest postawić jednoznaczną diagnozę. Zalecamy udanie się na wizytę do hematologa.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/neutropenia-czesty-efekt-uboczny-stosowania-wielu-lekow

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty