Na co wskazują te wyniki badania nerki?
Witam otrzymałam dziś wyniki badań kreatynina w surowicy krwi 1,09 mg/dl, podwyższony potas 5,3 mmol/l. Badanie USG nerek wykazało kora nerki 13mm min. Co wskazują wyniki? Co się dzieje z moimi nerkami?

KOBIETA, 50 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witamy,
Bardzo dobrze, że wykonuje Pani profilaktyczne badania krwi w kierunku oceny stanu układu moczowego. Nie zostało wspomniane, czy przyjmuje Pani na co dzień jakieś leki oraz, czy występują pewne dolegliwości związane z nerkami, chociażby takie, jak: problemy z oddawaniem moczu, ból w okolicach podbrzusza i pleców, czy parcie na pęcherz.
Analizując przedstawione wyniki badań, można by stwierdzić, że kreatynina wystąpiła w referencyjnej granicy normy, natomiast poziom potasu został przekroczony, jednakże nie jest to znaczne odchylenie od normy.
Najczęstszą przyczyną podwyższonego potasu w surowicy krwi jest przyjmowanie niektórych leków, które upośledzają wydalanie potasu. Wzrost stężenia tego pierwiastka, mógłby również sugerować o zaburzonej pracy nerek lub niedoborze aldosteronu. Przy znacznych niedoborach potasu pojawiają się zazwyczaj takie dolegliwości, jak: osłabienie mięśni szkieletowych, zaburzenie rytmu serca, a także uczucie drętwienia i mrowienia.
Natomiast w wyniku badania obrazowego nerki wskazano, że kora nerki ma grubość miąższu 13mm, gdzie wynik ten można by uznać za prawidłowy, gdyż warstwa miąższowa nie powinna być mniejsza niż 11cm.
Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie określić Pani wyniki badań, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub nefrologiem, aby zdecydował o dalszym postępowaniu.