Nabrzmiałe piersi: czy możliwa jest ciąża?

Ostatni raz okres miałam 12 lutego, współżyłam z chłopakiem ostatni raz 21 lutego (czyli 3 dni po okresie). Mój cykl to plus minus 31 dni, stosunek był z zabezpieczeniem, więc wątpię, żeby jakakolwiek ilość plemników mogła się dostać do pochwy, jednakże założyłam taki fakt po tym, jak okres zaczął mi się spóźniać o tydzień. 26 lutego zrobiłam test ciążowy wyszedł ujemny, nie odczuwam żadnej zmiany fizjologicznej w moim organizmie i wprawdzie opóźnienie okresu mogę usprawiedliwić stresem w związku z nauką, jednakże niepokoi mnie zgrubiała macica, twardość piersi, które mam od mniej więcej 2 tyg., mrowienie w okolicy macicy i czasami skurczowe krótkotrwałe bóle w dolnej części jamy brzusznej. Czy powinnam zrobić jeszcze jeden test ciążowy? Czy zmiana twardości macicy to efekt spóźniającego się okresu? Czy testy ciążowe dają pewność?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzien dobry!

Nie wiem jakiego rodzaju stosuje Pani zabezpieczenie, dlatego trudno mi ocenić możliwości zajścia w ciążę.
  Jedną z najskuteczniejszych form zabezpieczenia się przed ciążą są tabletki antykocepcyjne, bądź wkładki wewnątrzmaciczne.

Jeżeli chodzi o prezerwatywę, to jest ona bardzo skuteczna, jednak ryzyko nieplanowanej ciąży istnieje.
  Może być to wynikiem np. przerwania prezerwatywy lub jej nieprawidłowego założenia.

Niepojawienie się miesiączki w przewidywanym teminie może mieć różne przyczyny. Oczywiście najczęstszą przyczyną jest ciąża, ale również może to być spowodowane stresem, odchudzaniem lub przemęczeniem.

Powiększone piersi i tkliwość podbrzusza mogą być również oznaką napięcia przedmiesiączkowego.

Jednak mimo poprzedniego negatywnego wyniku testu ciążowego i braku miesiączki nadal jest Pani zaniepokojona, warto wykonać kolejny test, aby się upewnić.

Pozdrawiam!