Nadmiar żelaza we krwi u 26-letniej osoby

Witam, do jakiego specjalisty powinnam się zgłosić w przypadku nadmiaru żelaza wynik 251 ug/dl przy normie 37-145?? Ponadto wynik morfologi krwi w normie i ASPAT i ALAT również w normie. Ferrytyna wynik 31,15 ng/ml (norma 13-150). Od lekarza pierwszego kontaktu otrzymałam skierowanie do hematologa po czym dowiedziałam się, że ten specjalista zajmuje się tylko i wyłącznie niedoborem żelaza.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Witam!
W pierwszej kolejności należałoby powtórzyć (nawet dwukrotnie) oznaczenie poziomu żelaza w surowicy. Poziom ten jest bardzo zmienny i może się znacznie różnić w zależności od dnia cyklu miesiączkowego a nawet od pory dnia. Biorąc pod uwagę prawidłowe wyniki morfologii i prób wątrobowych przyczyną nieprawidłowego wyniku może być banalny błąd laboratoryjny.
Jeśli wynik nadal będzie znacznie podwyższony, należy zastanowić się nad błahymi przyczynami - czy przyjmuje Pani żelazo?
Podwyższony poziom żelaza może być również konsekwencją m.in. hemolizy wewnątrznaczyniowej, chorób wątroby oraz hemochromatozy wrodzonej. Wymienionymi stanami zajmują się lekarze interniści. Każdy hematolog jest również internistą i nie powinien mieć problemu z diagnostyką takich stanów.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty