Nadwaga a astma oskrzelowa

Mam 20 lat i sporom nadwagę a niemogę zabardzo ćwiczyć ponieważ ma astmę oskrzelowa co mam robić pomocy
20 LAT ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
W kwestii diety polecam regularne spożywanie posiłków - najlepiej mniejszych objętościowo,ale częściej. Wskazana jest też rezygnacja ze słodyczy (w tym również pieczywa cukierniczego typu drożdżówki, pączki, ciastka francuskie itp.), napojów słodzonych (dosładzanie kawy i herbaty, gotowe soki, wody smakowe)
oraz słonych przekąsek typu chipsy, krakersy.
Należy natomiast zwiększyć spożycie produktów mlecznych (jogurtów naturalnych , kefirów, maślanek, mleka), chudego mięsa i ryb, owoców i warzyw oraz pełnoziarnistych produktów zbożowych (ciemne pieczywo, kasze, ryż brązowy, makaron razowy, płatki owsiane, płatki razowe, otręby).
W astmie bardzo ważna jest również podaż przeciwdziałających stanom zapalnym antyoksydantów (ich źródłem są przede wszystkim owoce oraz warzywa) i kwasów omega-3 , których najwięcej jest w rybach morskich.

Witam,
Chudnie się wówczas, gdy bilans energetyczny jest ujemny - czyli kiedy dostarczamy mniej kalorii niż jest nam potrzebne. Żeby chudnąć ok 05,-1 kg tygodniowo należy obniżyć swoje dzienne zapotrzebowanie na energię o 1000 kcal. Proszę przy tym pamiętać, aby odżywiać się racjonalnie, dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych (białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i składników mineralnych). Dieta powinna być urozmaicona - należy sięgać po produkty z każdej z 12 grup żywnościowych i stosować je zamiennie w obrębie grupy. Najlepszym sposobem jest przestrzeganie zasad nowej piramidy żywieniowej. Poniżej 11 zasad zdrowego żywienia wg Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie:
1. Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
2. Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
3. Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).
4. Spożywaj codziennie, co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
5. Mięso spożywaj z umiarem.
6. Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
8. Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
9. Ograniczaj spożycie soli.
10. Pij wystarczającą ilość wody.
11. Unikaj alkoholu.
Pozdrawiam,
Katarzyna Migoń