Nadżerka i wywinięcie błony śluzowej kanału szyjki macicy

Przeprowadzono kolposkopie, pobrano wycinek z szyjki macicy i abrazję kanału szyjki. Stwierdzono: w badanych wycinkach z szyjki macicy obecne ognisko o niepokojących cechach cytologicznych do dalszego różnicowania pomiędzy CIN1 a metaplazją nabłonka gruczołowego szyjki. Pobrać kolejny wycinek do uzupełnienia diagnostyki.
Cytologia: - nie stwierdzono zmian śródnabłonkowych i procesu złośliwego, rozmaz odpowiedni do oceny.

Nic nie rozumiem, cytologia wyszła dobra, skierowano mni,e jak twierdził lekarz, dla pewniejszego obrazu dot. nadżerki, a teraz wychodzi mi jakieś ognisko zapalne ze zmianami, nie wiem co mam myśleć i o co dokładnie chodzi? Czy już mam się bać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Bardziej istotny jest wynik badania histopatologicznego (wycinków) niż cytologii. Osoba oceniająca wycinki pod mikroskopem uznała, że ilość i/lub miejsce, z którego pobrano materiał, są niewystarczające/nieadekwatne, dlatego należy ponowić badanie. Jednak zmiany, jakie się u Pani podejrzewa, nie są nowotworem, nie ma więc powodu do paniki. Proszę spokojnie poczekać na wynik kolejnego badania.
Pozdrawiam serdecznie!