Nagłe wydłużenie cyklu i skrócenie okresu w 4 miesięcy po odstawieniu plastrów antykoncepcyjnych

Witam, zanim zaczęłam używać antykoncepcji miałam bardzo regularne cykle trwające po 28dni. Tak samo było w trakcie używania pigułek, a później plastrów antykoncepcyjnych. W kwietniu tego roku odstawiłam plastry i pierwszy okres pojawił się po 29 dniach. Uważałam to za szybki powrót do równowagi hormonalnej. Jednak po 4 miesiącach moje cykle znacznie się wydłużyły (aż do 34dni) a okres skrócił (z 6-7 dni do 3-4). Jaka może być tego przyczyna? Zaznaczę, że za parę miesięcy planowaliśmy z mężem starać się o dziecko. Dziękuję za szybką odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo często dochodzi do zaburzeń miesiączkowania. Przez pierwsze 6 miesięcy nie podejmujemy żadnych działań ze względu na ustabilizowanie się organizmu, który na nowo zaczyna funkcjonować bez codziennej, dodatkowej dawki hormonów.
W Pani przypadku ten czas mija i niezbędna jest wizyta u lekarza ginekologa. Faktycznie, wygląda to na rozchwianie hormonalne i dla potwierdzenia tego, konieczne jest dokładne zebranie wywiadu, pełne badanie ginekologiczne oraz pełen panel badań hormonalnych.
Oczywiście, warto wspomnieć swojemu lekarzowi, że w najbliższym czasie planuje Pani zajść w ciążę. Proszę się jednak nie obawiać. Sam fakt, że dochodzi do krwawienia miesięcznego jest potwierdzeniem występowania owulacji.

Pozdrawiam.