Napady osłabienia bez utraty przytomności - czy to nerwica?

Witam, Mam 34 lata, od 3 lat pracuję w domu. Zawsze byłam nerwusem, denerwowałam się następstwem wszystkiego co ma się wydarzyć, np. wyjazd na wycieczkę, czekanie na kuriera. Od 3 miesięcy nękają mnie napady osłabienia - zaczyna się od mrowienia na całym ciele, potem jest pieczenie w klatce piersiowej, żołądek jest silnie ściśnięty, biegunka. Pierwszy raz wezwałam karetkę, gdyż nie wiedziałam co się ze mną dzieję. W szpitalu wszystkie badania wyszły ok, podano mi kroplówki i zalecono leczyć nerwy. Udałam się do psychiatry, dostałam leki antydepresyjne, ale niestety ich działanie było tak silne, iż nie dałam rady przez to przejść. Znowu trafiłam na pogotowie z silnym bólem żołądka, podano mi leki w kroplówce. Odstawiłam te leki całkowicie. Za każdym razem pomógł mi tylko jeden lek. Niestety boję się, że się uzależnię. Już teraz lęk przed kolejnym napadem przeszkadza mi normalnie funkcjonować. Zauważyłam, iż te napady mam przy silnych emocjach negatywnych i pozytywnych. Gdzie mam się udać ze swoim problemem? Boję się wychodzić do sklepu, kościoła itp. Katarzyna

Witam!
W przypadku zaburzeń lękowych bardzo dobre i trwałe rezultaty daje psychoterapia. Leki natomiast są jej dobrym uzupełnieniem, gdyż zmniejszają odczuwane dolegliwości. Nerwice powstają na skutek trudnych przeżyć i nierozwiązanych wewnętrznych konfliktów. Dlatego tak istotne jest poddanie się psychoterapii. Pozwala ona na przepracowanie trudności, poradzenie sobie z ciężkimi emocjami oraz poznanie metod pozwalających zmniejszać lęk.
Warto, żeby Pani spróbowała tej metody. Możliwe, że pozwoli Pani na odzyskanie równowagi wewnętrznej i pozbycie się lęku. W sprawie uzależnienia się od leku należy skonsultować się z lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

objawy, które Pani opisuje wskazują na zaburzenia lękowe. W leczeniu zaburzeń lękowych bardzo dużą skuteczność potwierdzoną badaniami wykazuje psychoterapia poznawczo - behawioralna.
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne.
Pozdrawiam serdecznie