Nerwica i ryzyko wystąpienia stanu maniakalnego

Dzień dobry. Cierpię na nerwicę lękową, moja mama cierpiała na zaburzenie afektywne dwubiegunowe. Obawiam się, że w pewnym momencie życia to schorzenie może dotknąć także mnie. Stan hipomaniakalny bywa łudząco podobny do zwykłego dobrego samopoczucia psychicznego i radości życia. Skąd mam mieć pewność, że kiedy zaczynam czuć się wesoła, chętna do kontaktów towarzyskich, odczuwam w sobie dużo energii i siły życiowej, mam do czynienia ze zwykłym dobrym nastrojem a nie wstępem do stanu maniaklnego?

Stan maniakalny jest bardzo łatwo rozpoznawalny, ze względu na nasilenie objawów pobudzenia i wzmożonego nastroju oraz napędu. Trudniejszy do rozpoznania bywa stan hipomaniakalny, ale i on istotnie różni się od "dobrego samopoczucia" - stan taki to pewien "nadmiar" pozytywnego nastroju, energii i chęci do kontaktów towarzyskich. Warunkiem rozpoznania hipomanii jest spełnienie szeregu kryteriów, miedzy innymi - nadmierna rozmowność i towarzyskość; mniej zahamowań w tej sferze; niepotrzebne wydatki i gry hazardowe, nadmierna kreatywność i pomysłowość, wzmożony popęd seksualny i większa skłonność do podejmowania kontaktów seksualnych (czasami - przypadkowych i ryzykowność), szybsza i ryzykowna jazda samochodem, mniejsza potrzeba snu, brak czasu na jedzenie, nieadekwatne planowanie lub realizowanie podróży, nadużywanie substancji psychoaktywnych i leków uspokajających i wiele innych. Osoba w stanie hipomaniakalnym często nie reflektuje, że jej zachowanie może być ryzykowne lub uciążliwe, a pierwsze sygnały wysyła wówczas otoczenie. Warto zapoznać się bliżej z charakterystyką objawów hipomaniakalnych i ewentualnie omówić to z kimś bliskim, do kogo ma się zaufanie i można liczyć ze strony tej osoby na potencjalne życzliwe zwrócenie uwagi. W Internecie jest dużo wiarygodnych źródeł na ten temat. Być może warto ten problem omówić ze swoim lekarzem, z prośbą o przeprowadzenie psychoedukacji w tym zakresie, tak by Pani wiedza była większa. Może to pozwolić na zmniejszenie napięcia związanego z obawami o zachorowanie. Większa wiedza jest równocześnie lepszą szansą na wcześniejsze wykrycie ewentualnego stanu hipomaniakalnego, a tym samym na szybsze i skuteczniejsze leczenie.

Hipnoterapeuta/Psychoterapeuta kliniczny Frank Barton

Po prostu miej tę pewność i nie snuj czarnych scenariuszy. Coś co sprawia Ci przyjemność po prostu jest przyjemne i nic poza tym, reszta to tylko wyobraźnia umysłu prymitywnego..iluzja. Budząc się rano powtarzaj sobie kilkakrotnie, że wszystko jest w pożądku w Twoim życiu, że jestes szczęśliwa etc. po prostu ułuż sobie afirmację,ktora pasuje do Twojego charakteru, a jesli się do mnie zglosisz to prześlę Ci plik terapeutyczny (free)

Pozdrawiam

Franciszek Bartkiewicz

Witam,

rozumiem, że przykład Pani mamy zasiał w Pani niepokój. Jednak nie ma sensu popadać przesadę i doszukiwać się w podwyższonym lub obniżonym nastroju od razu efektów zaburzeń. Zachęcam Panią do skupienia się na innych, pozytywnych aspektach życia, tych sprawiających Pani satysfakcję, zadowolenie, proszę się nie dać ‘czarnowidzeniu’ i postarać się po prostu cieszyć życiem.
Nie wiem jakie stosuje Pani metody na leczenie nerwicy, proszę pamiętać, że dużą skuteczność ma na tym polu psychoterapia, czasami wspomagana lekami. Daje to lepsze długoterminowe efekty niż sama farmakologia.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html