Nie potrafię zaakceptować swojego ciała. Co się ze mną dzieje?

Mam 17 lat, 157 cm wzrostu i ważę 48 kg. Moja waga jest dobra, lecz chciałabym nadal schudnąć. Nie potrafię się zaakceptować. Po każdym posiłku mam depresję i wyrzuty sumienia, zastanawiam się, co mogłabym zrobić, aby schudnąć. Pomimo, że nigdy nie byłam gruba, taka się czuję. Raz się odchudzam, za chwilę zjadam połowę lodówki. Wtedy pojawia się myśl: „co teraz?” i mam ochotę iść zwymiotować wszystko. Parę razy nawet próbowałam, lecz nie potrafię. Co się ze mną dzieje?

Nigdy nie miałam takiej obsesji na punkcie wagi, zawsze jadłam tyle, ile chciałam i to co chciałam, aż w końcu postanowiłam schudnąć. Chciałabym, żeby ta obsesja minęła, abym zaakceptowała siebie i mogła normalnie jeść, bym nie rozmyślała o wszystkich kaloriach, które zjadam. Poza tym, ostatnią miesiączkę miałam 1 sierpnia... Podobno jest to jeden z objawów anoreksji. Co to wszystko znaczy?

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała jest idealna, nie ma potrzeby abyś się odchudzała.

Twoje objawy mogą wskazywać na bulimię, w której występują napady objadania się, a następnie odchudzania, lęk przed przytyciem i ciągłe myślenie na temat jedzenia i kalorii. W bulimii mogą występować zaburzenia miesiączkowania.
Postawienie pewnego rozpoznania wymaga dokładnego wywiadu i badania lekarskiego.
Zaburzenia odżywiania się są objawem problemów natury psychologicznej, mają związek z doświadczeniami na etapie dzieciństwa, wyrażaniem emocji, niską samooceną. Przyczyn może być tak wiele, jak bardzo różni się ludzie i ich doświadczenia.
Zaburzenia odżywiania powodują z kolei szkody cielesne, jak np.: zaburzenia hormonalne, elektrolitowe, nieprawidłową pracę przewodu pokarmowego. Dlatego pomoc osobom z zaburzeniami odżywiania często wymaga współpracy lekarzy i psychoterapeutów.
Możesz przeczytać na ten temat w naszym serwisie:
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-bulimii
http://portal.abczdrowie.pl/dieta-stosuj-ja-rozsadnie
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-anoreksji

Z pozdrowieniami