Niepokojące objawy - czy to anemia?

Mam 16 lat i tak od pół roku zauważyłam u siebie - wydaje mi się, że dziwne - objawy anemii. Tylko problem leży w tym, że ja jestem tak dobrze przy kości - przy wzroście 166 cm ważę 70 kg, więc wydaje mi się, że anemia w moim przypadku jest niemożliwa. Jeśli chodzi o objawy to występują u mnie takie: ciągłe zmęczenie bez powodu (nawet w ferie kiedy się wysypiałam, po południu musiałam zrobić sobie drzemkę), bladość i siatka maskująca z takich czerwonych żyłek, ciągłe uczucie zimna, bóle głowy, częste zmiany nastroju z błahych powodów i od pewnego czasu mam BARDZO bolesne miesiączki, tak bardzo jak nigdy dotąd, tabletki mi nie pomagały, żadne masaże, musiałam te bóle przeczekać, były tak mocne, że co uderzenie bólu miałam skurcze wszystkich mięśni od brzucha w dół i do tego mam zaburzenia wzroku. Nie wiem co jest nie tak, ale jestem pewna, że coś jest, a jakieś 4 miesiące temu byłam na badaniu krwi, bo chciałam zrobić takie rutynowe badania i lekarz powiedział, że tak dobrych wyników już dawno nie widział - no ciekawe... - z góry dziękuję bardzo za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Opisane przez Ciebie objawy mogą mieć tak naprawdę bardzo różną etiologię. Mogą rzeczywiście być wynikiem anemii, ale także niedoczynności tarczycy czy też zakażenia wirusowego (np. EBV). By to zweryfikować, konieczne jest zbadanie Cię, zebranie dokładnego wywiadu oraz analiza badań dodatkowych. Pamiętaj, że choć miałaś dobre wyniki 4 miesiące temu, nie znaczy to, że dalej są one prawidłowe. Przez 4 miesiące wiele mogło ulec zmianie. Zdecydowanie zatem skonsultuj się z lekarzem specjalistą medycyny rodzinnej lub internistą.