Niski poziom granulocytów oraz wysoki poziom limfocytów i monocytów u 1,5-rocznego dziecka

Witam serdecznie, dwa razy do roku badamy krew naszym dzieciom. Mój 1,5 roczny synek od zawsze ma bardzo niski poziom granulocytow (paleczkowate 1%, segmentowane 4%) za to wysoki limfocytów (67%) i monocytow (21%). Niepokoi mnie to, choć pediatrzy zgodnie twierdza, ze wyniki są w porządku jak na ten wiek. Laboratoryjna diagnoza "neutropenia i monocytoza" brzmi złowrogo. Czy mam powód do zmartwienia? Dziękuje!

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Laboratorium podaje normy dla dorosłych. Dziecko w tym wieku jest jeszcze przed tzw drugim skrzyżowaniem i normą jest przewaga procentowego udziału limfocytów nad granulocytami obojętnochłonnymi. Badanie należy ocenić w korelacji z danymi klinicznymi dlatego proszę zaufać pediatrom którzy dziecko leczą na stałe.