Objawy boreliozy przy ujemnym IgM

Witam Moja działalność naraża mnie na ciągły kontakt z kleszczami. Trudno badać poszczególne kleszcze - zdążało się, że po powrocie z lasu wyciągałem z siebie nawet do 20 kleszczy. Nigdy jednak nie zauważyłem jakiś niepokojących dolegliwości, dlatego tylko raz na dwa, trzy lata wykonuję profilaktycznie test Elisa na IgG i IgM. Tym razem niestety wynik okazał się pozytywny. IgM – 3.2AU/ml – ujemny IgM – 20.1AU/ml – dodatni Co mam zrobić? Nie odczuwam żadnych dolegliwości charak. dla B.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, rozpoznanie boreliozy stawia się głównie na podstawie objawów klinicznych, badania serologiczne stanowią jedynie uzupełnienie diagnostyki, na podstawie dodatniego poziomu przeciwciał i braku objawów choroby nie można rozpoznać boreliozy i wdrożyć leczenia. Jeżeli jednak choć w niewielkim stopniu nie jest Pan pewny czy objawy boreliozy nie wystąpiły, to najlepszym wypadkiem jest skonsultowanie się z lekarzem chorób zakaźnych.