Objawy stwardnienia rozsianego czy boreliozy?

Witam, mam 41 lat i w marcu tego roku znalazłam się na neurologii z podejrzeniem udaru. Objawy przy przyjęciu to: prawostronna niedoczulica ręki, nogi i twarzy oraz osłabienie siły mięśniowej. Wykonano mi tomografię komputerową i MRI głowy. W opisie bez zmian. Wysunięto podejrzenie SM. Otrzymałam 3 wlewy S***1g. Objawy się wycofywały. Poczułam się lepiej. Wykonano mi punkcję lędźwiową. Miałam dodatnie odczyny globulinowe. Za 3 miesiące mam zgłosić się do szpitala na ponowną diagnostykę. W maju mam wykonać badanie potencjałów wywoływanych. Moje problemy rozpoczęły się w listopadzie po grypie AH1N1 z utratą przytomności, leczoną w szpitalu zakaźnym. Otrzymałam T***. W lutym tego roku przeszłam zapalenie nerwu trójdzielnego prawostronnie. Teraz znów czuję się źle. Jestem ciągle zmęczona. Mam zaburzenia czucia i mrowienia z takim uczuciem palenia skóry w zakresie prawych kończyn i twarzy. Od dwóch dni boli mnie prawe oko. Mam także dolegliwości ze strony kręgosłupa. Boli mnie w ok. lędźwiowej. Są to bóle napadowe, piekące, ostre, a potem nagle ustępujące. Często moje nogi i ręce robią się takie dziwne, jakbym nie miała w nich siły. Lekarz prowadzący wspominał coś o boreliozie, ale ja nie zauważyłam u siebie żadnego rumienia jak po ukąszeniu kleszcza. Badania laboratoryjne mam okej. W morfologii tylko od dłuższego czasu mam niski poziom leukocytów od 3,2-3,4. Czy występujące u mnie objawy to raczej SM, czy może borelioza? Czy w przypadku tych schorzeń możliwy jest na początku brak zmian obrazowych? Pozdrawiam. E.K.
KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Dziecko autystyczne w przedszkolu

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu? Obejrzyj film i dowiedz się więcej o przebywaniu dziecka autystycznego w przedszkolu.

Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Pomimo że podała Pani dość szczegółowy opis dolegliwości oraz wykonanej diagnostyki, nasuwa się parę pytań. Jak dokładnie wyglądał opis MRI głowy i czy było to badanie dwufazowe (tzn. czy podawano kontrast dożylnie podczas badania). Badanie z kontrastem jest dokładniejsze, co jest ważne w początkowych stadiach stwardnienia rozsianego, gdy zmiany w badaniu MRI mogą nie być widoczne w badaniu bez kontrastu.

Kolejna sprawa — czy były wykonywane badania z płynu mózgowo-rdzeniowego w kierunku prążków oligoklonalnych, czy tylko wykonano badanie ogólne płynu? Wykazanie obecności prążków jest bardzo ważnym kryterium podczas stawiania diagnozy stwardnienia rozsianego. Zarówno stwardnienie rozsiane, jak i borelioza, mogą dawać bardzo wiele różnych objawów neurologicznych. Bez wyników badań dodatkowych postawienie ostatecznej diagnozy często jest niemożliwe.

Dla wykluczenia boreliozy w ośrodkowym układzie nerwowym (tzw. neuroboreliozy), należy wykonać badanie w kierunku przeciwciał klasy IgM i IgG przeciwko krętkowi Borrelia burgdorferi w płynie mózgowo-rdzeniowym.

Rozpoznanie stwardnienia rozsianego jest nieco bardziej skomplikowane, wymaga spełnienia wielu kryteriów diagnostycznych (zmiany w MRI w odpowiedniej ilości i lokalizacji, obecności prążków oligoklonalnych w płynie mózgowo-rdzeniowym, ewentualnie zmiany w badaniu wzrokowych potencjałów wywołanych) oraz klinicznych (związanych z występowaniem objawów).

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty