Obniżenie nastroju podczas trwania rozpraw rozwodowych

Od pół roku procesuje sie z żoną o rozwód i podział majątku. Zauwazylem u siebie - nie tylko ja - nietypowe zachowania: Obniżony nastrój Niska samoocena Brak inicjatywy Pogorszony apetyt Uczucie lęku i zagrożenia Uczucie nadmiaru obciążeń i przytloczenia. Niechęć do kontaktów z ludźmi. Zgorzknienie Kłopoty z żołądkiem. Czy to jest efekt stresów? Jak mam sobie z tym radzić przez kilka lat (tyle mają trwać sprawy)? Czy grozi mi depresja? Mam różne hobby np. Joga, malarstwo ale słabo mi pomagają.

Efekt przewlekłego stresu jest wysokim czynnikiem ryzyka w zaburzeniach depresyjnych. Bardzo dobrze, że dba Pan o higienę psychiczną, to dobre rozwiązanie, jeżeli jednak nie skutkuje proponuję konsultację psychiatryczną.

Niewątpliwie, opisuje Pan objawy depresyjno-lękowe. Związek z toczącymi się sprawami jest oczywisty. Wskazana jest konsultacja psychiatryczna celem zdiagnozowania depresji oraz jej leczenia psycho- lub/i farmakoterapeutycznego.

Jest Pan w bardzo trudnym momencie życia. Podobne zaburzenia mogą faktycznie wynikać ze stresu, zmian, jakie zachodzą w Pana życiu, rozliczania się z przeszłością, żałobie po stracie (ostatecznie rozwód traktowany jest jak strata) itp. W efekcie może to być przyczyna depresji reaktywnej lub zaburzeń adaptacyjnych. Szczególnie jeśli kryzys będzie trwał, podtrzymywany przez ciągnące się sprawy rozwodowe, Zachęcam do kontaktu z psychologiem, psychoterapeuta i poszukania dla siebie wsparcia. Będzie Pan mógł także przepracować pojawiające się emocje i uczucia, a także pracować nad poczuciem wartości i wizji siebie w przyszłości. W razie nasilenia objawów chorobowych: wahań nastroju, objawów somatycznych czy lękowych, apatii, anhedonii, zniechęcenia czy wycofania z relacji społecznych- będzie Pan pod opieką i reakcja (zarówno psychologiczna jak farmakologiczna) będzie mogła szybko przynieść rezultaty.