Obniżenie sprawności seksualnej u 67-latka

Mam 67 lat, ostatnio dość długa absencja seksualna . Mam trudności z wytryskiem,czy to skutek absencji ,czy może spadku poziomu testosteronu ?
67 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!
Pogorszenie sprawności seksualnej może być spowodowane zarówno spadkiem poziomu hormonów (należy wykonać badanie poziomu testosteronu, wolnego testosteronu, prolaktyny), jak i dłuższym brakiem kontaktów seksualnych. Uważa się, że im dłuższa abstynencja (szczególnie u osób dojrzalszych), tym trudniejszy może być powrót do satysfakcjonującej aktywności.
Przyczyną mogą być jednak również inne zmiany związane z chorobami - np. problemami z ciśnieniem, cukrzycą itp. Istotny wpływ na sprawność seksualną ma również styl życia, aktywność fizyczna, palenie papierosów.
Wszystkie te kwestie rozważy lekarz seksuolog i doradzi odpowiednie postępowanie.
Pozdrawiam!

Dzień dobry.
Na podstawie informacji, jakie Pan przedstawił nie da się określić przyczyn obniżenia sprawności seksualnej.
Warto skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który mógłby skierować Pana do urologa oraz seksuologa, którzy z kolei mogliby znaleźć przyczynę i pomogliby Panu w rozwiązaniu trapiącego Pana problemu.
Pozdrawiam.

Witaj
Poruszyłeś kilka tematów wiążących się ze sobą, jednak trzeba je omówić oddzielnie . Po pierwsze: wiek i ostatnio absencja seksualna nie muszą spowodować " trudności z wytryskiem". Natomiast spadek testosteronu jest u mężczyzn spadkiem ciągłym aż do późnego wieku i też nie musi być tego przyczyną. Ponieważ nie opisałeś trudności proszę udaj się do seksuologa w swojej okolicy , gdzie mieszkasz, lub do urologa .

Przyczyną opóźnionego wytrysku lub jego braku może być zarówno Pana wiek, długa abstynencja seksualna lub też połączenie obydwu czynników. Mężczyzna w Pana wieku potrzebuje znacznie więcej czasu, zarówno by osiągnąć gotowość seksualną, jak i orgazm. Regularna aktywność seksualna natomiast pomaga utrzymać zdrowie seksualne w dobrym stanie. Gdy dochodzi do dłuższej przerwy wydajność seksualna może spadać i po czasie wymagać dłuższego rozruchu, by sprawnie działać.
Jeżeli przez czas trwania abstynencji masturbował się Pan, może to także być przyczyną problemów z wytryskiem. Dłuższa, regularna masturbacja przyzwyczaja organizm do określonego typu stymulacji (nacisk, szybkość) i bodźców pobudzających (np. pornografia), których partnerka może nie potrafić zastąpić. Efektem powyższego może być odczuwanie mniejszego podniecenia podczas kontaktu z partnerką, uniemożliwiającego osiągnięcie orgazmu.