Odchudzanie przy niedoczynności tarczycy u 27-latki

witam. mam niedoczynnosc tarczycy i chcialabym schudnac ok 12 kg jak i w jakim czasie moge to osiagnac?czy ta moja niedoczynnosc moze miec wplyw na wyniki odchudzania?

Witam serdecznie! Zapotrzebowanie energetyczne zależy od płci, wieku, wzrostu, aktywności fizycznej i stanu zdrowotnego. Ciężko bez tych danych ustalić prawidłową kaloryczność diety. Ubytek masy ciała powinien być nie większy niż 0,5-1 kg/ tydzień. Poniżej podam Pani kilka istotnych wskazówek dotyczących prawidłowego żywienia, szczególnie dla osób z niedoczynnością tarczycy. 1. Regularne 5-6 posiłków dziennie o stałych porach co około 2-3h. Dzięki temu uniknie Pani napadowi głodu. 2. Proszę pamiętać o śniadaniu które daje energię na cały dzień. Obiad powinien stanowić danie główne, a kolacja (nie później niż 2h przed snem) lekkie i niskokaloryczne. 3. Jeśli ma Pani ochotę na przekąski proszę wybierać te małokaloryczne tj. owoce, warzywa, jogurty naturalne. Najwięcej ukrytych kalorii jest w daniach typu fast-food i słodyczach. Np. jeden pomidor to około 30 kcal, a jeden 50 g batonik może mieć około 200 kcal. 4.Warto zwiększyć aktywność fizyczną np. przez częste spacery, jazdę na rowerze czy ćwiczenia gimnastyczne. 5. Jeśli choruje Pani na niedoczynność tarczycy, to z zalecam dietę z eliminacją substancji goitrogennych- wolotwórczych (strączkowe suche, kapusiowate tj. brokuły, kalafior, kapusta, rzepa, kalarepa). W celu zmniejszenia ilości tych substancji, proszę gotować bez przykrycia, ponieważ ulatniają się z parą wodną. Polecam: sałaty, szpinak,szparagi, cukinie, dynie, paprykę- słodka/ostra, pieczarki, ogórki, fasolki szparagowe, pomidory. 6. Źródłem węglowodanów w Pani diecie powinny być produkty pełnowartościowe tj. pieczywo razowe, kasza gryczana, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty. 7. Polecam również zwiększyć ilość jodu, ponieważ odgrywa istotną rolę w niedoczynności tarczycy. Znajdzie go Pani w rybach morskich (np.dorsz) lub wodach jodowanych. 8. Jeśli chodzi o płyny (woda, herbata, zupy itp), to zalecam nie mniej niż 2l/ dzień. Zapraszam również na www.diet-coaching.xaa.pl Pozdrawiam, Dietetyk Patrycja Sankowska

Witam serdecznie,

Niedoczynność tarczycy najczęściej ma wpływ na wyniki odchudzania, ponieważ jest zwolniona przemiana materii. Dane schorzenie zwalnia tempo spadku wagi, jednak nie przesądza o braku efektów. Mam wielu pacjentów z niedoczynnością tarczycy i bardzo ładnie daja sobie radę z odchudzaniem. Pyta Pani w jakim czasie schudnie 12kg - jest to bardzo trudne pytanie ponieważ każdy z nas jest inny i tempo odchudzania jest kwestią indywidualną. Bezpieczne odchudzanie to około 1kg tygodniowo. Ważne aby dieta była pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana oraz dostosowana do Pani dziennego zapotrzebowania energetycznego. Przestrzega Pani zasad zdrowego odżywiania, wprowadzi systematyczną aktywność fizyczna a osiągnie Pani swój cel. Można tez pokusić sie o wizytę u dietetyka, który zajmie sie problemem profesjonalnie.

W razie dodatkowych pytań lub chęci ułożenia indywidualnej diety dostosowanej do Pani dziennego zapotrzebowania oraz stylu życia zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk
dietetyk