Odżywianie na przybór masy u 24-latka

Mam pytanie mam lat 24 i wazę 58kg i wzrost 180 iczy to dobra waga ? Bo chciałem ważyć 70 kg co najlepiej jeść lub cos innego ? Proszę o poradę :)

Mgr Klaudia Wita Dietetyka

Witam,
Podane dane wskazują na niedowagę. Aby zwiększyć wagę należy dostarczać z dietą nieco więcej kalorii niż organizm wykorzystuje. Należałoby przeanalizować Pana jadłospis żeby sprawdzić ile energii dostarcza Pan z dietą każdego dnia i porównać to z Pana zapotrzebowaniem na energię. Można to zrobić za pomocą kalkulatorów dostępnych w internecie lub u dietetyka.
Podstawowe zasady to spożywanie 5 posiłków dziennie, w tym 3 głównych posiłków i dwóch wartościowych przekąsek. Jako przekąski można spożywać np. orzechy, owoce świeże lub suszone, pestki. Głównym źródłem energii powinny być węglowodany, które znajdują się głównie w produktach zbożowych (najlepiej wybierać pełnoziarniste) i owocach. W każdym głównym posiłku powinien być produkt białkowy np. mięso, ryba, jaja lub produkty mleczne. W posiłkach nie wolno też zapominać o dodatku zdrowych tłuszczów, np. olejów lub tłustych ryb.
Pozdrawiam