Okrągłe zmiane u 11-latki

Moja córka lat 11 ma na karku okrągłe znamię o śr. 2 cm. Znamię rośnie razem z nią. Jest obserwowane przez dermatologa. Na razie bezwzględych wskazań do usunięcia nie ma. Ja jednak chciałabym usunąć. Rozmawiałam nawet z chirurgiem ale postraszył mnie blizną koloidalną. Czy u Pani w Klinice usuwacie znamiona dzieciom? Czy byłaby duża blizna- jest to miejsce, które widać spod koszulki. Ewa z Olkusza

Witam Pani Ewo. Zmiana na karku - czyli w miejscu drażnionym przez np. kołnierzyk koszuli powinna zostać usunięta do okresu pokwitania. Po zabiegu blizna wcale nie musi przekształcić się w kelloidową - to zależy głównie od indywidualnych własności organizmu + kilka innych. Łatwiej usunąć mniejszą zmianę i stąd mniejsze zagrożenie bliznowaceniem. Znamiona usuwane są we wszystkich oddziałach chirurgii dziecięcej.