Operacja haluksa i szyna gipsowa

Jestem 3 tyg po operacji haluksa, miałam podwójną osteotomię I kości śródstopia, mam założoną szyne gipsową. Niestety poślizgnęła mi się wczoraj kula i stanęłam na tą nogę. Chciałam się zapytać czy mogłam sobie tym zaszkodzić? Mam takie wrażenie jakby ten drut przy wyginaniu stopy uciskał mnie i wydaje mi się, ze przed tym nadepnięciem nie odczuwałam tego, co mnie zmartwiło. Czy mogło mi się coś przestawić? Bardzo proszę o odpowiedź.
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Tak, istnieje ryzyko, że doszło do powikłania. W celu rewizji czy wszystko jest w porządku, powinna się Pani zgłosić na konsultację do szpitala w którym wykonywana była operacja.
Jeśli jest to niemożliwe, z kartą informacyjną ze szpitala (po zabiegu) należy się zgłosić do najbliższego ambulatorium ortopedycznego w rejonie.

Szanowna Pani,
Tzw. podwójna osteotomia I kości śródstopia stosowana jest w leczeniu zaawansowanych deformacji o typie palucha koślawego. Są różne metody na jej ustabilizowanie (tzn. utrzymanie przeciętych wcześniej chirurgicznie kości w prawidłowym położeniu) - najczęściej stosuje się tzw. płytki blokowane. Są one dosyć stabilne i nie wymagają założenia gipsu. Z tego, co Pani napisała wnioskuję, że u Pani ustabilizowano ją drutami Kirschnera. Ze względu na to, że jest to mniej stabilne zespolenie, założono Pani gips oraz z pewnością zakazano obciążania operowanej stopy. Jeśli stanęła Pani na operowaną stopę wskazane byłoby pilne skonsultowanie się z lekarzem, który Panią operował. Z pewnością wykona on kontrolne zdjęcie RTG i porówna ze zdjęciami sprzed operacji oraz tymi zrobionymi zaraz po jej wykonaniu. Wtedy będzie można ocenić, czy nie doszło do przemieszczenia. Miejmy nadzieję, że tak się jednak nie stało.