Operacja radykalna a doszczętność onkologiczna

Co w onkologii (rak piersi) oznaczają pojęcia operacja radykalna/doszczętna wzgl. doszczętność onkologiczna? Czy te pojęcia są synonimami? Pozdrawiam, Marta

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, pojęcie zabiegu radykalnego i doszczętnego to synonimy, oznaczają wykonanie operacji chirurgicznej w taki sposób, że zachowany zostanie bezpieczny margines zdrowej tkanki, a choroba nowotworowa zostanie usunięta całkowicie. Radykalność można stwierdzić dopiero w pooperacyjnym histopatologicznym badaniu preparatu, ponieważ w trakcie zabiegu chirurg nie jest w stanie gołym okiem zidentyfikować wszystkich komórek nowotworowych.