Operacje zaćmy wrodzonej

Witam. Od urodzenia mam zaćmę wrodzoną. Nie widze na lewe oko. Mam 18 lat. W oku lewym zrenica zmalała, jest bardzo mała. Okulista skierował mnie na operacje. Drugie oko ma wade -1. Przegladajac dokumenty z dziecinstwa zauwazylem jeszcze, iz pisze tam "Przetrwała tetnica oka lewego". Czy to grozne? Czy operacja jest grozna? Czy grozi mi utata wzroku? Dziekuje z gory za porade. Pozdrawiam.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, prawdopodobnie przetrwała tętnica oka lewego spowodowała zaćmę. Dokładne rokowania i możliwe odnośnie zabiegu należy omówić z lekarzem na podstawie badania klinicznego, możliwe powikłania zależą przede wszystkim od rodzaju planowanego zabiegu. Jeżeli operacja dotyczy oka chorego, to w sytuacji obecności zaćmy leczenie może przynieść jedynie poprawę.