PCOS a jajniki o budowie pęcherzykowatej

Podczas wizyty miałam usg dopochwowe. P. doktor powiedziała, że pod względem ginekologicznym wszystko jest ok i że jajniki są o budowie pęcherzykowatej. Zapytałam czy to źle, a ona mnie zapytała czy przed rozpoczęciem antykoncepcji miałam regularny okres. Powiedziałam że w miarę tak, nigdy nie było dużych przerw czy zaniku. Powiedziała że w takim razie wszystko jest ok, bo p. jajniki mogą powodować nieregularny okres. W internecie znalazłam że takie jajniki oznaczają PCOS. Powinam się martić?

Aleksander Ropielewski

Faktycznie pecherzykowate jajniki są kryterium rozpoznania PCOS, jednak przy braku zaburzeń hormonalnych i prawidłowej owulacji i regularnych miesiączkach nie ma powodu do niepokoju.