Plamienie po stosowaniu progesteronu

Witam!

Moja dziewczyna miała problemy z miesiączką, przez ok. 6 miesięcy nie występowała wcale. Po wizycie u ginekologa dowiedziała się, że ma bardzo niski poziom progesteronu, że jej przysadka nie produkuje wystarczalnej ilości. Lekarz przypisał jej progesteron w tabletkach, cykl 3-miesięczny, 60 tab. Zjadła już jedno opakowanie, okres wystąpił. Była u lekarza i stwierdził, że wszystko zaczyna działać tak jak powinno i że jeśli po tej kuracji wróci okres to będzie dobrze, jeśli nie to może już nie zostać matką.

Moje pytanie brzmi: po 2 dniach od końca okresu współżyliśmy, a po 3 dniach od stosunku odczuwa większy apetyt, bóle podbrzusza i wystąpiło jedno lekkie plamienie. Czy to może być owulacja? Czy możliwe jest żeby były to objawy ciąży tak wcześnie? Przypomnę, że przez okres ponad 3 miesięcy nie współżyła wcale, to był pierwszy raz po tak długiej przerwie.

Dziękuję.

Witam serdecznie!

Opisywane dolegliwości mogą być objawem ciąży. Wspomniane krwawienie nie było fizjologiczną menstruacją, ale efektem suplementacji progesteronu. Trudno zatem bez obserwacji cyklu ustalić, czy i kiedy doszło do owulacji. Jeżeli współżyliście Państwo bez zabezpieczenia, ciąży nie można wykluczyć. W takiej sytuacji wskazane jest wykonanie testu ciążowego, jednak nie wcześniej niż 14 dni od ostatniego ryzykownego zbliżenia. Opisywane objawy mogą być również spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Dolegliwości bólowe z towarzyszącym plamieniem mogą sugerować występowanie nadżerki, choć tę zapewne zauważyłby lekarz prowadzący. Na koniec chciałabym zauważyć, iż owulacja występuje zwykle między 12 a 18 dniem cyklu i w tym czasie może dojść do zapłodnienia. Jeżeli plamienie miało miejsce właśnie w tych dniach (nie precyzuje Pan daty wystąpienia dolegliwości) to najprawdopodobniej właśnie wtedy miała miejsce owulacja. Jeśli plamienie pojawiło się w innym dniu cyklu, wskazana jest wizyta u lekarza prowadzącego.

Pozdrawiam