Po jakim czasie nie trzeba używać prezerwatywy przy stosunku?

Witam, Stosuje tabletki antykoncepcyjne Bel*ra od roku stale o 19.30 i zauważyłam że czasem po jakimś czasie oddaje stolca zawsze zwracam uwagę jaki on jest. Wczoraj zauważyłam że w krótkim odstępie czasu oddałam dwa (nie były rzadkie) i zastanawiam sie czy to nie obniżyło lub nie osłabiło tabletek. W tym przypadku nie zareagowałam i nie brałam kolejnej tabletki, czy dobrze zrobiłam? Także czy w przypadku kiedy np nie zauważy sie pominięcia tabletki i minie 12h to po jakim czasie ta "100%" ochrona znowu działa bez zarzutu? Po jakim czasie nie trzeba używać prezerwatywy przy stosunku? Dziękuję za odpowiedź

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma powodu do obaw – jeżeli nie dokuczała Pani biegunka, a liczba wypróżnień jedynie zwiększyła się do dwóch, to antykoncepcja została zachowana i nie ma potrzeby zażywania kolejnej pigułki. Taka konieczność zaistniałaby w przypadku nagłych wymiotów niedługo po wzięciu pigułki lub uporczywej biegunki, charakteryzującej się dużą liczbą wypróżnień o charakterze rozwolnienia. Więcej na ten temat w naszym artykule, powinien rozwiać Pani wątpliwości: https://portal.abczdrowie.pl/co-robic-w-przypadku-spoznionej-tabletki.

W przypadku pominiętej tabletki po czasie przekraczającym 12h jak najszybciej należy przyjąć zapomnianą pigułkę, a przez kolejnych 7 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.

Zachęcam do lektury także tego materiału: https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-hormonalna-co-warto-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.