Po jakim czasie po odstawieniu pigułek można starać się o dziecko?

Proszę o odpowiedź. Stosowałam przez ok 8 lat dwuskładnikowe pigułki antykoncepcyjne. Po jakim czasie od odstawienia można starać się zajść w ciążę? Słyszałam różne opinie - ale przeważnie ok 3 m-ce. A czy wcześniejsze zajście w ciążę może spowodować jakieś komplikacje zagrożenie dla zdrowia dziecka? Wiem o ryzyku ciąży mnogiej, że owulacji może nie być tak szybko, ale jak już by się udało to czy będzie to bezpieczne dla dziecka?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!
Dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne nowej generacji nie wymagają wcześniejszego odstawienia tabletek. Oznacza to, że po przyjęciu ostatniej tabletki z blistra może Pani podjąć próby. Jest to związane ze zmniejszeniem stężenia substancji czynnej w preparatach i wyeliminowaniu wpływu na płód.
Warto jednak, przez podjęciem starań o dziecko przygotować się do ciąży, tzn wykonać morfologię, ew zaszczepić się przeciwko różyczce, grypie, WZW B i koniecznie zacząć suplementację żelaza.
Pozdrawiam