Podwyższona wartość żelaza we krwi a hemochromatoza
Od pewnego czasu moi synowie mają podwyższoną wartość żelaza we krwi tj: I:lat 13 Fe: 118 (27-96); 174 (28-112); 141 (26-110) TIBC323 (250-400), ferrytyna 46.2 (14-152) Drugi syn II - lat 11 Fe: 129 (27-96); 194 (28-112); 156 (28-112) 136 (28-112)TIBC - 335 (250-400); ferrytyna 22.4 (14-124). Czy moi synowie są lub będą chorzy na hemochromatozę? Proszę o odpowiedź, ponieważ kilku lekarzy z którymi rozmawiałam nie widzą problemu? Chłopcy mają usg jamy brzusznej w normie.

KOBIETA, 37 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania
Aby móc myśleć o rozpoznaniu hemochromatozy konieczne jest stwierdzenie zwiększenie wysycenia transferyny i zwiększenie stężenia ferrytyny i wtedy oznacza się mutację odpowiednich genów. Proponuję pozostać pod kontrolą lekarza pediatry.