Podwyższony poziom eozynofilów

Witam, Odebrałam wyniki morfologii krwi. Wyniki są prawidłowe z wyjątkiem eozynofilów, które wynoszą 0,64 tys/mikrolitr. (przy normie od 0,1 do 0,5 tys/mikrolitr) i 8,6% (przy normie od 1,0 do 5,0%). Jaka może być tego przyczyna? Czy ma to związek z tym, że 2,3 tygodnie temu wyleczyłam się z przeziębienia? Reszta morfologii jest w normie. Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Eozynofilia najczęściej wywołana jest chorobami pasożytniczymi lub alergicznymi. Może też wystąpić po zastosowaniu niektórych leków (np. penicyliny).

Lek. Bianka Małczuk

Witam. Zwiększona liczba krwinek kwasochłonnych (eozynofilii) może występować w przebiegu różnych stanów: reakcji alergicznych, zakażeń, chorób układowych tkanki łącznej, nowotworów, czy też na skutek przyjmowania niektórych leków (w tym antybiotyków). W Pani przypadku poziom komórek kwasochłonnych nie jest znacznie podwyższony - może być związany z niedawno przebytą infekcją i/lub przyjmowanymi lekami. Jednak w celu weryfikacji otrzymanego wyniku zalecam wizytę u lekarza rodzinnego. Pozdrawiam.