Podwyższony poziom glukozy

witam,w dwóch niezależnych badaniach krwi /we wrześniu i październiku/miałem podwyższony poziom glukozy-118 i 121 mmg,natomiast w badaniu w listopadzie /z palca 92mmg/ co otym sadzic ,czy jest powod do niepokoju,nadmieniam ze choruje na niedokrwienna chorobę serca ,jestem po zawale/2001r/ i po angioplastyce, z poważaniem tadeusz

Lek. Marta Gryszkiewicz

Witam, powinien Pan wykonać test obciążenia 75g glukozy, by móc obiektywnie ocenić czy ma Pan cukrzycę. Pojedynczy wynik pomiaru z palca jest niediagnostyczny (zbyt wiele czynników mogło na niego wpłynąć). Z wynikiem badań należy udać się do swojego lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby wdroży leczenie. Należy pamiętać, że podstawowym leczeniem cukrzycy jest odpowiednia, zbilansowana dieta. Bez niej, żadne tabletki ani insulina nie doprowadzą do wyrównania choroby.

Pomiary na glukometrze nie mają w większości przypadków wartości diagnostycznej. Domyślam się, że pierwsze dwa pomiary były poniarami z krwi żylnej i wówczas wskazują na nueprawidlową glikemię na czczo będącą stanem przedcukrzycowym. Biorąc pod uwagę obciążenie kardiologiczne wymaga Pan wdrożenia leczenia - zalecam poradę diabetologa.