Podwyższony poziom WBC - czy to oznacza białaczkę?

Witam, mam pytanie - czy podwyższony poziom WBC do 20 tys. zawsze oznacza białaczkę? Dodam, że wszelkie wyniki, dotyczące czerwonych krwinek i płytek są okej. Mam również podwyższone LYMPH. Pozdrawiam i mimo mało składnego pytania, proszę choć o sugestie, już teraz z góry dziękuję.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Podwyższony wynik WBC nie zawsze oznacza białaczkę. Wzrost leukocytów może towarzyszyć infekcji, zazwyczaj ostrej. Konieczne byłoby powtórzenie badania z oceną rozmazu ręcznego (!), oprócz tego CRP i OB. Niezbędna jest także wizyta u lekarza i badanie lekarskie (ocena czy nie ma powiększonych węzłow chłonnych, wątroby, śledziony), czasami także USG brzucha lub RTG klatki piersiowej.

Pozdrawiam serdecznie