Pojawienie się brązowego znamienia w obrębie skóry

Witam.Wycielam w ciagu roku, 2 podejrzane znamiona o wielkosci nie wiekszej niz 1mm, w wynikach wyszlo, ze to sa zmiany lagodne, (pierwsze z nich o ile dobrze pamietam to brodawka lojotokowa, a drugie znamie barwne) natomiast niedawno pojawilo mi sie nastepne, takie samo,lekko zaglebione w skórze, z czerwonym wokol.. samo znamie jest bardzo lekko brazowe. Martwi mnie to ze pojawiaja sie praktycznie jeden po drugim.Czy to cos bardzo powaxnego?co mam zrobic. Z góry serdecznie dziekuje za odpowiedz

Lek. Anna Aseńko Chirurgia

Witam,

znamię z zaczerwienieniem wokół niego jest niepokojące i powinno zostać obejrzane przez specjalistę. Polecam wizytę u dermatologa specjalizującego się w dermatoskopii. Najlepiej jest zbadać wszystkie zmiany barwnikowe podczas badania dermatoskopowego i później tylko te, które sa podejrzane w tym badaniu usunąć chirurgicznie. Takie wycinanie w ciemno, bez wcześniejszego badania nie ma większego sensu. Proszę pamiętać również, że nadmierna ekspozycja na słońce sprzyja powstawaniu nowych zmian barwnikowych.

Pozdrawiam,

Anna Aseńko

Najlepiej takie znamiona jest zbadać u dermatologa dermatoskopem. Proszę skórę zabezpieczać kremem z filtrem spf 50, można również nosić odzież z dlugimi rękawkami aby ochronić skórę przed promieniowaniem nadmiernym.