Policykliczne uwypuklenie cienia wnęki lewego płuca w wyniku badania RTG

Wynik badania RTG. Policykliczne uwypuklenie cienia wnęki lewego płuca –podejrzenie obecności powiększonych węzłów chłonnych /tu?-do dalszej diagnostyki tk.kl.piersiowej. Pola płucne bez zagęszczeń, przepona i sylwetka serca w granicach normy. lek. powiedział, że zróżnicować należy obserwowane zmiany w okolicy wnęki płuca ze zmianami pozapalnymi i ew. zmianami nowotworowymi- nie bardzo to rozumiem słowa zróżnicować, czyżby było to najgorsze.

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, badanie RTG jest badaniem podstawowym - tanim, prostym, ale mniej dokładnym. Na podstawie zdjęcia RTG można wykryć zmianę, ale nie można określić jej charakteru (zapalnego, zmiany łagodnej, anatomicznej, guza złośliwego). W związku z tym konieczne jest wykonanie badań dodatkowych, bardziej dokładnych (tomografia komputerowa, bronchoskopia), które pozwolą zróżnicować zmianę, ocenić jej charakter i zaproponować ew. leczenie.