Pomiar glukozy z żyły łokciowej

Dzień dobry W lutym badałam poziom glukozy z żyły łokciowej (norma do 99) a wynik 99,2. Trochę się wtedy przestraszyłam. Zaczęłam się zdrowo odżywiać i rozpoczęłam ćwiczenia i unikam słodyczy, piję herbatki ziołowe ( biała morwa, pokrzywa). Wczoraj (po kilku miesiącach) znowu badałam glukozę. Wynik 99,8 (przy normie 99). Spodziewałam się dużo lepszego wyniku przy zmianach które wprowadziłam. Martwię się bardzo tą sytuacją. W rodzinie nikt nie chorował na cukrzycę.

Szanowna Pani,

Warto w Pani przypadku oznaczyć stężenie przeciwciał antyGAD i peptydu C, zwłaszcza jeśli nie jest Pani otyła osobą. W przypadku nieprawidłowych wyników warto skontaktować się z lekarzem. Ryzyko rozwoju cukrzycy jest większe, jeśli ktoś z Pani członków rodziny chorował na cukrzycę. W przypadku podwyższonych wartości antyGAD może to być początek cukrzycy typu LADA, która jest odmianą cukrzycy typu 1 i rozwija się powoli. Na razie ma Pani stan przedcukrzycowy - czyli nieprawidłową glikemię na czczo (glikemia 99-125 mg/dl). Jeśli ma Pani problemy z wagą, to konieczna będzie redukcja masy ciała, która korzystnie wpłynie na wartości glikemii we krwi. Warto udać się do diabetologa, który zbierze dokładny wywiad, zbada Panią i zaleci odpowiednie postępowanie.