Poszerzona aorta wstępująca

Witam! Mama odebrała dziś KT klatki piersiowej z kontrastem i chciałam zapytać, co oznacza zapis: "aorta wstępująca jest poszerzona do około 4,9 cm, w obrębie łuku i w części zstępującej szerokość światła nie przekracza 2,3-2,5 cm". Badanie było kontrolne, gdyż 2 lata temu mama przeszła silne bezobjawowe zapalenie płuc, wszystko do tej pory było ok. Mama ma 58 lat, jest szczupła i ogólnie w bardzo dobrej kondycji. Nadciśnienia tętniczego nie ma, jest niskociśnieniowcem. Dziękuję za pomoc

Lek. Rafał Gryszkiewicz

Witam, przede wszystkim opis badania powinien zobaczyć lekarz kierujący na tomografię. Interpretacja zależy od objawów klinicznych i wskazań do wykonania badania. Sam zacytowany fragment oznacza dokładnie to, co jest w nim napisane. Poszerzenie aorty wstępującej jest nieznaczne (nie jest to tętniak), różnica może być właściwością anatomiczną, zwłaszcza wobec braku nadciśnienia tętniczego w wywiadzie.