Poziom cukru w krwi dziecka

Witam, mam mały problem. Dziś byłam z córką na rehabilitacji. Na wskutek jej płaczu przy ćwiczeniach doszło do wymiotów, jednak nie to mnie zmartwiło. Martwi mnie fakt, że córeczka po wymiotach ucieka w sen, jest bardzo blada i zanim dojdzie do siebie, musi upłynąć trochę czasu. Zaraz po tym zajściu podeszłam do pobliskiego ośrodka, aby zmierzono jej poziom cukru w krwi, wynik z paluszka po 2 godz. od jedzenia to 167. Nie wiem, czy to dużo, czy jest w porządku? Dodam tylko, że córeczka ma zastawkę do komór mózgowych (ma wodogłowie).
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Fakt bladości, senności i osłabienia dziecka wytłumaczyć należy zmęczeniem samymi wymiotami, ale również utratą z treścią żołądkową wody i elektrolitów. Dlatego po każdych wymiotach bardzo ważne jest uzupełnienie płynów.

Co do glukozy - takie stężenie we krwi w 2 godziny po posiłku jest rzeczywiście zbyt wysokie. Metoda pomiaru krwi przy pomocy glukometru nie jest jednak dokładna, dlatego jej wynik nie jest diagnostyczny. Największe znaczenie w rozpoznawaniu zaburzeń gospodarki węglowodanowej ma badanie stężenia glukozy we krwi żylnej na czczo (i to powinno być wykonane u dziecka), a w przypadku, gdy występują objawy, takie jak: utrata masy ciała, wzmożone pragnienie, zwiększona ilość oddawanego moczu, nadmierny apetyt - także badanie glukozy we krwi żylnej o dowolnej porze dnia.

Pozdrawiam.