Poziom TSH a podejrzenie Hashimoto

Czy mam sie martwic TSH 2,540 (norma 0,270 - 4,200), FT4 1,23 ( 0,80 - 1,70) i niestety ATPO 88,70 (0,00-34,00) czy jest to Hosimoto? Dodam ze chodziłam do 2 róznych endokrynologów i słyszalam ze to zapalenie tarczycy ze leki niepotrzebne bo bede brała leki do konca życia itd. ze wynik nie jest przekroczony dużo.Porównałam wyniki z poprzednich lat i atpo raz wynosiło 66 a raz 136. Mam meszek na twarzy, na nogach włosy, które musiałabym dziennie golic, czy istnieje lek na obniżenie ATPO?

Dzień dobry,

Jeśli ma Pani jedynie podwyższony poziom antyTPO bez niedoczynności tarczycy, wówczas nie mozemy postawić rozpoznania choroby Hashimoto, chyba, że obraz usg tarczycy ją sugeruje - robiła Pani usg? Są prace w których sugeruje się korzystny wpływ selenu i wit D3 na poziom przeciwciał antyTPO, aczkolwiek prace oparte są na grupach badanych o niewielkiej liczebności. Z selenem należy uważać, aby go nie przedawkować, a witaminę D radziłby przyjmować pod kontrolą lekarską (preparat dostępny na receptę, a nie preparat OTC, w których często dawka witaminy D opisywana na etykiecie znacznie odbiega od dawki zawartej w tabletce. Preparaty OTC nie podlegają takiej kontroli jak leki, więc zawartość może być zupełnie różna. Kilka lat temu okazało się, że jeden preparat witaminowy w ogóle nie zawierał wit D pomimo deklaracji producenta, że ją zawiera.) Proszę skontaktować się z endokrynologiem, który zaleci Pani odpowiednie postępowanie i odpowiednie dawki leków.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz